تبلیغات
وبلاگ بزرگ شادی و رسیدن به موفقیت - شادی و موفقیت
تاریخ : یکشنبه 9 مهر 1391 | 08:54 ب.ظ | نویسنده : محمد امینی

چگونه شاد باشیم؟

اگر قبول کنیم که « شادمانی یعنی احساس ناشی از پیشرفت اهداف مطلوب و خوشایند »، آنگاه با استفاده از این مفهوم می‌توانیم به درک درستی از غم دست یابیم . آخرین باری که غمگین بوده‌اید، کی بوده؟

احتمالا یا وقتی بوده که هدفی نداشته‌اید یا وقتی بوده که در راه رسیدن به هدفی تلاش می‌کرده‌اید که مطلوب و خواسته شما نبوده و یا وقتی بوده که هیچ برنامه‌ای برای موفقیت در هدف‌تان نداشته‌اید.

 استفاده از مفهوم شادی

استفاده از مفهوم شادی، رسیدن به شادی را آسان می‌کند. به آسانی اهداف مطلوب‌تان را انتخاب کنید و آنها را پیش ببرید. مراحل بیان شده در زیر به شما کمک می‌کند بتوانید از مفهوم شادی استفاده کنید.

- اهدافی که هنوز به آنها دست نیافته‌اید را لیست کنید. اهداف کوچک، بزرگ، قدیمی، به نتیجه نرسیده‌ها و اهداف جاری‌تان را در لیست جای دهید و لیستی کامل از آنها درست کنید.

▪ دور اهدافی که به آنها علاقه‌مندید دایره بکشید.

▪ اهدافی را که به آنها علاقه ندارید از لیست حذف کنید زیرا تا زمانی که شما به هدف‌تان علاقه نداشته باشید به آنها دست نخواهید یافت. اگرچه بعضی از اهداف با اینکه برای شما مطبوع نیستند ولی رسیدن به آنها برای شما حیاتی است. در مورد این نوع اهداف راهی را پیدا کنید تا رسیدن به آنها در شما هیجان ایجاد کند. مثلا امتیازاتی که رسیدن به آن اهداف برای شما به همراه دارد را مشخص کنید و آنها را برای خود مرور کنید. اگر هیچ امتیازی پیدا نکردید، آن هدف را حذف کنید.

▪ اهداف جدید و مطلوب‌تان را به لیست اضافه کنید.

▪ محدودیت‌هایی که برای خود ایجاد کرده‌اید را پاک کنید و اهدافی را که واقعا آنها را دوست دارید برای خود تنظیم کنید. مطلوب‌ترین خواسته‌تان برای کسب شادی و موفقیت چیست؟

▪ اگر از وقت و پول و پشتیبانی نامحدود بهره‌مند بودید دوست داشتید زندگی‌تان چه شکلی داشت؟ دوست داشتید برای کسب شادی و موفقیت چه کارهایی انجام می‌دادید و چه چیزهایی می‌داشتید؟

▪ اگر می‌دانستید به هر چیزی می‌توانید دست یابید، چه اهدافی را برای خود در نظر می‌گرفتید؟ این اهداف را به لیست‌تان اضافه کنید.

▪ اهداف‌تان را با نظمی منطقی ردیف کنید.

بهترین گزینه این است که اهدافتان را با یکدیگر همتراز کنید. اهدافی که به هم نزدیک باشد، شما به آنها دست خواهید یافت. برای مثال، اگر یکی از هدف‌هایتان این باشد که امسال به یک مسافرت شش ‌ماهه دور دنیا بروید و یکی دیگر از اهدافتان این باشد که در این سال بیشترین درآمد را داشته باشید، احتمالا به مشکل برخورد خواهید کرد. بنابراین اگر اهدفتان هم‌تراز باشند احتمال موفقیت‌تان بیشتر است زیرا تمرکز زمان پیوسته و مرتب است. مثالی از اهداف همتراز این است: « دوره‌های آموزشی‌ام را تمام می‌کنم، پس می‌توانم حقوقی دوبرابر داشته باشم... می‌توانم به شوهرم کمک کنم تا قرض‌هایمان را سبک کنیم، پس می‌توانیم بیشتر با بچه‌هایمان باشیم »؛ « تمام مسوولیت فروشندگی را به مدیر فروش محول می‌کنم، پس می‌توانم شعبه‌ جدیدی افتتاح کنم.»

برای کامل کردن شیوه مطرح شده و کسب موفقیت و شادی بیشتر، حال لازم است که شروع کنید به پیشبرد مراحل اهدافتان :

▪ فرقی نمی‌کند برای کسب شادی و موفقیت ، که گام‌های کوچک بردارید یا گام‌های بزرگ. پیشرفت، پیشرفت است.

▪ برای هفته آینده برنامه‌ریزی کنید. برای فروردین ماه برنامه‌ریزی کنید. برای بهترین سال جدید‌تان برنامه‌ریزی کنید. عادت‌هایتان را با هدفتان برای کسب شادی و موفقیت ، هماهنگ کنید تا بتوانید توجه و تلاش‌هایتان را روی آن متمرکز کنید. هر روز صبح از خودتان بپرسید: «امروز چگونه می‌توانم باعث پیشرفت بیشتر هدف‌ام شود؟»

▪ هرچه بیشتر برای پیشبرد اهداف مطلوب‌تان تلاش کنید، شادتر و موفق‌تر خواهید بود و سال جدیدتان را بهتر خواهید ساخت!

با آرزوی شادی و موفقیت شما ...

www.aramgroup.ir
طبقه بندی: راه شاد بودن،
برچسب ها: روش شاد بودن، موفقیت، برنامه ریزی، تمرکز،